ENVIRO: Národné lesnícke centrum sa zapojilo do projektu na zvýšenie ekologickej udržateľnosti dubových lesov

Národné lesnícke centrum (NLC) so sídlom vo Zvolene sa spolu s odbornými partnermi zapojilo do cezhraničného projektu podporeného programom Interreg Maďarsko-Slovensko, ktoré nesie akronym #oakadapt.
BRATISLAVA 16. februára 2025 (SITA) – Ako uviedlo NLC, cieľom projektu je navrhnúť a realizovať nové prístupy v obhospodarovaní dubových lesov, ktoré zvýšia ich biodiverzitu a odolnosť voči klimatickej zmene. Príspevok z Európskej únie pre NLC dosiahne viac ako 145-tisíc eur.

„Lesy majú veľký potenciál pri zmierňovaní klimatických zmien. Okrem prínosu pre ľudskú spoločnosť poskytujú životný priestor mnohým organizmom, a preto chránia biodiverzitu. Prebiehajúce environmentálne zmeny však zhoršujú stav ekosystémov, znižujú plnenie ich ekosystémových služieb a ohrozujú ich udržateľnosť,“ uviedlo NLC s tým, že kľúčovú úlohu v odolnosti voči klimatickým zmenám zohráva lesné hospodárstvo, keďže veľká väčšina lesov v Európe je obhospodarovaná. Projekt sa týka predovšetkým dubových lesov, ktoré sa využívajú po stáročia a v súčasnosti vykazujú výrazný pokles biodiverzity spojený s globálnymi environmentálnymi zmenami. Rozvoj vhodných prístupov manažmentu, ktoré zvyšujú odolnosť lesov a podporujú biodiverzitu, sú ústredným bodom súčasného aplikovaného ekologického výskumu. Vedci experimentálne skúmajú účinky rôznych lesníckych zásahov na lesnú mikroklímu, biodiverzitu, rast a regeneráciu stromov. „V rámci projektu budeme pokračovať v experimentoch a výsledky chceme transformovať do lesníckej praxe v pohraničných regiónoch lesov mesta Krupina na Slovensku a Prírodného parku Budakeszi v Maďarsku. Zároveň budú vyvinuté a aplikované nové prístupy a techniky, ktoré využijú výhody a princípy prírode blízkeho obhospodarovania lesov,“ priblížilo Národné lesnícke centrum.

NLC priblížilo, že poskytne službu zdieľania dát o biodiverzite lesov, čo podporí rozhodovanie založené na znalostiach. Projekt prinesie benefity nielen partnerským organizáciám, ale aj lesom na oboch stranách hranice. Cezhraničná spolupráca umožní partnerom zdieľať informácie o historickom stave dubových lesov a inšpirovať sa prístupmi k obhospodarovaniu. NLC priblížilo, že projekt je na začiatku riešenia, partneri absolvovali úvodné mítingy a koordinovali svoje budúce činnosti.

„Dubové lesy prepúšťajú dostatok svetla aj pre bylinné druhy rastúce v podraste, vďaka čomu je rozmanitosť rastlín v dubových lesoch vysoká. Spolu s rôznymi mikrobiotopmi, ak o súmŕtve drevo alebo dutiny v stromoch, to vyhovuje mnohým ďalším druhom organizmov. Človek však dubiny po stáročia využíval, a tak je vysoká biodiverzita dubín naviazaná aj na historické formy obhospodarovania,“ vysvetlilo NLC a doplnilo, že v rámci projektu sa vedci, ale aj lesníci z praxe, vzájomne inšpirujú a navrhujú spôsoby obhospodarovania lesov pre zvýšenie ich biodiverzity, odolnosti voči klimatickým zmenám, a to pri zachovaní ostatných dôležitých funkcií lesa.


Yazarın gönderileri SITA
İlginizi çekebilecek diğer ürünler
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.